Áčka v Brdech

Letos nastal dost zvláštní moment, kdy se běžely áčka, ale nebyl to český pohár. Stalo se to kvůli souběžnému EOCu ve Švýcarsku. Na závody to byl z Plzně kousíček. Také vždy, když jsem v minulosti projížděl kolem lesa, kde se závod běžel, říkal jsem si, že vypadá moc hezky, že bych si tam zaběhnul nějaký závod. A ejhle, dostal jsem příležitost. Obzvlášť jsem se těšil na sobotní middle. Čekal jsem pěkný závod, ne nepodobný vysočinským terénům. Bohužel jsem byl velmi zklamán.

Začátek byl pěkný a navíc přesně takový, jako jsem čekal. Říkal jsem si, že to dneska bude super. Ale pak to přišlo :/.

Představte si, že dáte nějakému žákovi mapu, ať postaví trať. Zhostí se úkolu většinou tak, že na mapě nalezne “zajímavá” místa, nafrká tam kontroly a pospujuje je. Že jsou kontroly na náhodu a leckde ani neexistuje žádný záchytný bod ho vůbec netrapí. Tak přesně takovýhle pocit jsem měl po sobotním závodě. Nedávno o tom vyšel i pěkný článek na O-NEWS.

kameny

Jako sorry, ale co tohle je. Kamený pole na mapě nemá pro orientaci vůbec žádný význam. Nic v tom nejde přečíst (obzvlášť za běhu) a mimo to je to dost o nohy. Chápu, že to měla být ta “těžká část” závodu. Ale lidi, co jsem se s nima bavil, i když šli závod čistě, vesměs tvrdili, že to v tom prostoru bylo dost na náhodu. Možná, kdyby se odstranily nesmyslné kamenné pole, tak by to bylo čitelnější. Další možnost, co bych pochopil je dát postup skrz, ale kontroly mimo, aby se člověk musel promapovat mimo kamenná pole. Případně se oblasti úplně vyhnout. Les byl dost pěkný i náročný na to, aby se to tam dalo natočit.

Můj výkon bych shrnul tak, že jsem před náběhem do skal vedl, pak přišla čtyřminutová chyba, a potém už chyběla motivace na cokoliv.

O to víc jsem se těšil na nedělní klasiku, abych si spravil chuť. Byl jsem přesvědčen, že na patnáctce v tom svahu žádná kontrola nebude. Omyl! Hned dvojka byla kámen v kamenném poli. Ten, na kterém byla kontrola, byl stejně velkej jak všechny ostatní okolo, které v mapě nebyly. Když jsme se po závodě o kontrole bavili, tak většinou všichni zvolili taktiku “na náhodu”, protože tohle se domapovat dalo těžko. Já jsem si doběhl až na cestu pod kontrolu, rozhlédl jsem se, a pak jsem ji naštěstí uviděl.

Po tomhle místě už byla klasika docela pěkná. Sice stavitel nevymyslel žádný královský postup, takže to byl spíš takový delší middle, ale líbilo se mi to. Les byl poměrně rozmanitý. Občas se běželo čistým lesem, občas byla podložka dost bažinata (je pravda, že při suchu, jaké panuje, byly bažiny víceměně suché.) Občas poměrně zákeřné hustníky a paseky, a taky svahy. Na trati byly asi jen dvě volby postupu, takže většinou šlo jen o to, běžet co nejrychleji a dohledat kontrolu.

Běželo se mi docela dobře. Možná jsem jen šel často až příliš opatrně do dohledávek. Na 8. kontrolu jsem udělal chybu na postupu, když jsem se odchýlil od směru a přebíhal jsem údolí v jiném místě, než jsem si myslel a udělal jsem paralelní chybu. (posed – posed, hustník – hustník)

paralel

Nakonec z toho bylo 5. místo. Přede mnou byl Roman Zbranek 5 sekund, za mnou David Procházka o 11 sekund a Adam Chloupek o 17 sekund. Takže docela těsný :).