Akadamické MČR v běhu na lyžích

Když jsem si přečetl, že se letos koná akáda v Novém Městě, rozhodl jsem se, že to zkusím. Letos byla zima o něco přívětivější a tak jsem v době akády měl nalyžováno něco přes 800 km, což mi dávalo pocit připravenosti :). Jako první závod jsem jel 10 Km volně, tedy 3*3,3 Km kolečko ve Vysočina aréně. Vzhledem k tomu, že to byl vůbec první závod na lyžích v životě, když nepočítám párkové závody, a nikdy jsem ještě nezkoušel jet fakt na krev, tak jsem byl docela nervózní jak to vydržím. Nicméně jsem to napálil a doufal jsem, že to vydržím. Celkem mi to odsípalo do kopce, ale z kopce mě lyže oproti ostatním moc nejeli, protože moje příprava na koleni asi nebyla tak kvalitní jako ostatních servisní týmy. Nicméně s výsledným časem 26:50 jsem byl spokojenej. Stačilo to ale jen na 16. místo.

AMCR_SKIZ dalšího závodu jsem byl ještě nervóznější, protože se jelo 20 Km klasicky opět ve Vysočina aréně, kde mi to snad ještě nikdy v životě klasicky nejelo, buď to vždycky klouzalo do kopce nebo nejelo z kopce. Speciálně na závod jsem si půjčil závodní lyže Sporten, které měli zajistit, aby mi to jelo dobře z kopce. Vzhledem k počasí byl opravdu oříšek (aspoň pro mě) co namazat. Ráno teploty hluboko pod bodem mrazu, v době závodu se to lámalo a začalo svítit slunce, takže rozdíl teplot během závodu mmohl být i 5°C. Stopa vyritá v ledu, ale její okraje takovej rozsolovitej sníh, kterej s rychle rozjezdí a když se trochu zahřeje, tak je z toho břečka. Nakonce jsem namazal modrej klistr 0°C – -15°C a doufal jsem, že to pojede jak do kopce, tak z kopce. Když jsem těsně před závodem viděl jak servisní týmy ostatních závodníků jsou také v rozpacích co mazat, tak jsem si říkal, že bych v tom nemusel být sám, komu to případně nepojede.
Závod se jel s hromadným startem, takže jsme jeli 6*3,3 Km okruh. Hned po startovní výstřelu jsem v první řadě spadl, ale naštěstí jsem to rychle rozjel. Lyže se zdály jet dobře, i když to do kopce nebyl žádnej extra skluz, ale drželo to. Z kopce to jelo taky celkem slušně. Začal jsem poněkud pozvolně, protože jsem nevěděl jakým tempem si můžu dovolit jet. Po prvním kole jsem byl někdě kolem 10. místa, ale když jsem cítil, že můžu jet rychlejc, tak jsem začal předjíždět jednoho soupeře za druhým a na konec jsem dojel na 4. místě pouze 20 vteřin za bronzem. Takže pro mě obrovská spokojenost a potvrzení, že klasika je pořád můj oblíbenější styl :).

Výsledky: 10KM volně; 20KM klasicky