Aby těch závodů na lyžích nebylo málo, tak jsem zase postavil na start akademického mistrovství ČR v běhu na lyžích. Letos se jelo opačně než loni, tedy 10 Km klasicky s intervalovým startem a 20km volně s hromadným startem. Můj lepší styl je klasika, takže jsem vkldádal větší naděje do prvního závodu.

Podmínky byly pro mazače docela hrozivé. Teplota vzduchu asi 8°C, ale tratě i po projetí rolbou úplně zmrzlá a stopa jakbysmet. Ráno jsem namazal dva páry testovacích lyží. Na každý jsem dal jiný klister a šel jsem testovat. První pár, který jsem vzal byl úplná tragédie, do kopce to nedrželo skoro vůbec. To jsem se začal docela obávat. Druhé lyže byly sice lepší, ale pořád jsem si nějak nedovedl představit, že na nich mám jet závod. Tak jsem přijel domů a na závodní lyže jsem namazal dvě vrstvy klistrů a doufal jsem, že to pojede. A jelo. Až překvapivě dobře. Když jsem viděl některé soupeře, tak jsem si říkal, že je až zázrak, že mě lyže do kopce perfektně drží. Ostatně docela dost lidí jelo na hladkých lyžích soupaž, což bych na novoměstských tratích rozhodně nedal. Nechápu jak to mohli vydržet.

DSC09493

Do závodu jsem vyrazil až s číslem 26, ze skupiny závodníků bez výkonostní třídy. Hned od začátku jsem nasadil a předjížděl soupeře jednoho za druhým. Do kopce jsem jel opravdu rychle, protože jsem chtěl využít svých lyží, ale z kopce už to takovej zázrak nebyl. Spíš dokonce trápení. Po průjezdu do druhého (a posledního) kola jsem začal docela silně cítit záda a nemohl jsem už pokračovat v nasazeném tempu, ale naštěstí jsem moc nezpomalil. Po dojezdu do cíle jsem cítil, že by to mohlo být docela dobré. Nakonec z toho bylo 5. místo se ztrátou pouhých dvou minut na vítěze a minuty na třetí místo, což znamená velkou spokojenost.

Další závod se jel o dva dny později. 20Km skatem s hromadným startem. Věděl jsem už od loňska, že nemůžu mít stejně dobře namazané lyže, jako ti vepředu, protože nemám přístup k těm různým super drahým práškům a parafinům. Hned po startu jsem viděl, že mi ujíždí čelo, kteří prostě tenhle styl umí líp než já, ale i takoví, kterým jsem do kopce bez problémů stačil, ale z kopce jsem prostě nemohl konkurovat. Tak v polovině prvního pětikilometrového kola jsem se usadil na třinácté pozici a tam jsem jel osamocen až do cíle, takže to moc kontaktní nebylo pro mě. Nakonec jsem dostal od prvního (J. Gräf) přes 7 minut, ale i tak jsem celkem spokojenej a určitě jsem si to užil.

You may also be interested in

Akademické mistrovství v běhu na lyžích