Dostal jsem důvěru běžet první úsek a musím se přiznat, že jsem si dost věřil. Již při modelovém tréninku dopoledne před startem, kdy jsem i při rozklusovém tempu nemohl kontroly správně dohledat jsem trochu znervózněl. Moje obavy se bohužel potvrdily…

Jukola_2015Start byl v 11 hodin finského času, tedy dvě minuty po západu slunce. Obloha byla sice ještě světlá, ale v lese byla již celkem tma. Ne úplná, ta nepřišla celou noc. To bylo trochu nepříjemné, protože za takovýchto podmínek jde se světlem vidět nejhůř. Jak jde vidět na videích ve článku, na start se postavilo opravdu hodně týmů. Letos něco přes 1 700. Po startovním výstřelu (výstřelech) z nějaké zbraně na obrněném vozidle, se vystřelilo kupředu šílenou rychlostí, protože se každý chtěl vtěsnat do mezery mezi díváky a dřevěným můstkem, přes který nikdo nechtěl běžet. Mě se to naštěstí povedlo. Potom to šlo se mnou už jen z kopce.

Asi bych se měl zmínit i o nepříjemném předstartovním incidentu, který mě úplně rozhodil z koncentrace a z části mu přikládám vinu za moje mapové chyby. Když jsem šel do startovního koridoru a nuloval emitku, tak mi řekli, že moje je nefunkční, a že si ji musím vyměnit. Tak jsem docela zpanikařil a běžel jsem skrze davy diváků, kteří se chystali dívat na start, abych někde mezi nimi našel Lasseho, který by mi dal novou. Naštěstí jsem ho za chvíli našel a on mi doběhl do stanu pro novou. Měl jsem strach, že nestihnu limit pro zavření startovního koridoru. Potom jsem měl do startuještě asi 10 minut, ale i tak se mi nepodařilo pořádně zkoncentrovat se na závod.

To se ukázala hned na první kontrole, kde jsem ještě kousek před ní, na kraji pásu s elektrickým vedením (MAPA), přesně věděl kde jsem a kudy mám jít na kontrolu, a zdálo se mi, že jdu po hraně kopce jak jsem měl naplánovaný. Závodníci přede mnou šli všichni stejnou cestou a tak jsem si říkal, že jdu určitě správně, jenže pak bum. Jinej kód, to mě opravdu překvapilo a nechápal jsem, že nejsem na své kontrole, poté jsem našel ještě dvě další, než jsem se v mapě našel a doběhl na tu svojí. To mě stálo hodně míst a tak jsem se hned snažil nasadit co to dá a získat místa zpět. Jenže terén byl brutálně běžecky těžký s hustám podrostem a tak předbíhání hada bylo fyzicky neuvěřitelně náročný a sebralo mi hodně sil.

Poté přišly další velké chyby a ještě k tomu se projevila únava. Mapu jsem celou dobu pořádně nepochopil a nedokázal jsem se dostat do závodu ani v nejlehčích pasážích. Nakonec jsem běžel víc jak 100 minut, což je na první úsek brutální. 172. místo na úseku bylo velkým zklamáním. Bohužel ani další kolegové z týmu nezaběhli dobře a tak jsem skončili až na 100. místě, což je daleko za očekáváním.

You may also be interested in

Jukola 2015 (česky)