Mistrovství v nočním

Letošní MČR v nočním se běželo v Horní Brusnici nedaleko Nové Paky. Parametry tratí nasvědčovaly tomu, že to bude docela leťák. Vždyť vítěz měl jít 14km za 70 minut. Po loňské zkušenosti, kdy pořadatelé už start pomalu balili, když jsem vybíhal, jsem doufal, že budu startovat třeba už v devět. Přeci jen jsem spíš skřivan a v deset už jsem úplně mrtvej. Bohužel přání se nesetkalo s realitou a startoval jsem jen o pouhých pár minut dříve, než loni. Čekání v tělocvičně bylo úmorné. Když se konečně přiblížila jedenáctá hodina a můj čas startu, tak jsem se ale k mému překvapení docela rozhýbal a cítil se poměrně dobře.

Snažil jsem se to od začátku co nejvíc řezat. Jednička je uzlovka, razil jsem jí celkem třikrát. Poprvé jsem jí našel docela dobře a vyrazil na první křídla motýla. Bylo to rychlý a líbilo se mi to. Mapově to moc náročný sice nebylo, ale našlo se tam pár voleb postupu, takže to bylo fajn. Udělal jsem sice pár malých kliček, ale nic hrozného. Pak ale přišla znovu uzlovka a to byl kámen úrazu. Po dlouhém stupidním postupu po cestě zbývalo akorát proběhnout hustník a najít kontrolu. Bohužel jsem se nepodíval na buzolu a když jsem se po mnohem delší době, než jsem čekal vynořil v bílém lese, tak jsem byl úplně zmatenej a navěděl jsem, kam jsem se to dostal. Po chvíli váhání jsem se našel, ale ve finále to byla víc než dvouminutová chyba.

nocak_mapa1

Chyba při náběhu na uzlovku

Poté, co jsem kontrolu konečně nalezl, jsem se vydal na druhé křídlo motýla. Terén byl úplně jiný. Hodně pasek, hustníků a cest často tak bahnitých, že bylo lepší běžet vedle hustníkem. Bylo trochu znát, že tady stavitel neměl moc co stavět. Opět se pokusil o několik voleb postupu a u některých jsem váhal, jestli jsem zvolil dobře. Hned na první kontrolu jsem si řekl, že prokličkuji pasekami skoro pod čarou. Trochu nemile mě překvapilo, že na pasekách leží dost pokácených stromů a běžet po nich se nedalo zdaleka tak rychle, jak jsem čekal. Některé postupy naopak byly takové, jako by ani na trať H21 nepatřily. Především kontroly 18 a 19 byly hodně jednoduché cestovky. Na druhou stranu postup na devatenáctku celý po velké cestě do kopce dal na konci závodu dost zabrat.

nocak_mapa2

Postup na 19. kontrolu

Napotřetí jsem uzlovku nalezl už v pohodě a přes pár posledních kontrol doběhl čtvrt hodiny po půlnoci do cíle. Výsledky se bohužel nevyvěšovaly, takže jsem moc nevěděl, jak na tom jsem. To jsem zjistil až když jsem se v pět ráno probudil a podíval jsem se na orisu, takže trocha kritika za nevyvěšování výsledků, ale všechna čest, že výsledky byly na Orisu hned po závodě. Nakonec z toho bylo poměrně pěkné 7. místo, i když bez té jedné stupidní chyby, bych mohl pomýšlet na umístění kolem 4. – 5. místa. Samozřejmě Dýmův vítězný čas 73 minut (o 9 minut rychlejší než ten můj) je z říše snů. MAPA

Sprint v Jičíně

Druhý den byl Český pohár ve sprintu. To je velká změna oproti tradičním štafetám. A podle mého názoru ne k lepšímu. Vím, že sprinty se běhají často odpoledne po štafetách, a že tam je menší časový rozestup, než mezi nočním a sprintem, ale já když se pořádně nevyspím, tak prostě nejsem schopnej dobře běžet takhle rychlý závod. Ještě ke všemu na nočáku jsem naběhal přes 16 kilometrů. A ještě je rozdíl, když někdo startuje v 9 nebo o půl dvanáctý. No nic, myslím si, že to nebyl úplně dobrý nápad.

Sprint se běžel v centru Jičína. Tam se mělo běžet už loni na podzim, ale sprint byl přesunut do Lázní Bělohrad. Ukázalo se ale, že to nebylo až tak špatné rozhodnutí, protože záložní varianta se povedla víc, než originál. Mě se totiž sprint v Jičíně moc nelíbil, a když jsem se díval na mapu, tak to šlo určitě postavit líp. Většina trati byly divný krátký postupy, často divně a zbytečně namotané na malém prostoru. Nenabízely ani tak moc volbu postupu, jak by to na sprintu mělo být, jako se spíš snažily o nachytání závodníka, do zavřených průchodů. Ty často byly tak úzké, že přehrazení ani nešlo pořádně z mapy vidět. Podařilo se nachytat docela dost lidí včetně mě :). Vůbec jsem nedokázal číst mapu. Taky jsem si kvůli tomu během závodu pěkně zanadával :D. Nejlepší ale ukázali, že jsou opravdu nejlepší a dostal jsem od nich dvě minuty. Tak příště bych po nočáku prosil zase třeba štafety. GPS záznam