Letošní sezónu bych asi shrnul slovy “konec dobrý, všechno dobré. Běžel jsem sedm závodů mistrovství republiky.

Vše začalo mistrovství na nočním v Daskabátu, kde jsem sice doběhl na devátém místě, ale ten den, nebo spíš tu noc, visela medaile hodně nízko a zpětně si musím vyčítat některé zbytečné chyby, které bych nejspíš neudělal být trochu rozběhanější.

Poté se na konci dubna běžela 10mila. Letos jsme v OK Kåre měli vysoké ambice a myslím, že jsme splnili očekávání. Letos jsem poprvé ve své 10mila historii neběžel “Långa natten”, tedy slavnou dlouhou noc, ale 13 kilometrový nefarstovaný úsek, kde mým hlavním úkolem a cílem bylo uviset čelo, což se mi s vypětím skoro všech sil povedlo a přispěl jsem ke konečnému 26. místu, což je myslím velmi slušný výsledek.

Hned týden nato se běželo mistrovství republiky ve sprintu, pro mě premiéra na tomto závodě, protože jsem poprvé byl dostatečně vysoko v rankingu, abych se nominoval do závodu. Závod pro mě začal smolně a možná i trochu díky nervozitě jsem na první třech kontrolách chyboval. Poté už jsem běžel slušně. Od třetí kontroly do cíle jsem měl třetí nejrychlejší čas ze všech. Škoda. Na konec jsem doběhl na 18. místě.

Na konci června nastal vrchol jarní sezóny. MČR na middlu. V sobotu jsem výborným výkonem postoupil do finále A, kde se mi však ve velmi nečitelném terénu (a mapě) vůbec nedařilo a doběhl jsem až na konci startovního pole. 26. místo pro mě bylo celkem zklamání, ale řekněme si na rovinu, v takovémhle neběžeckém terénu já nikdy šanci mít nebudu, takže nezbývá než doufat, že ochránci budou orienťáky do takovýchto terénů pouštět co nejméně :).

Po prázdninách se běžela česká premiéra sprintových štafet. Moc jsem nevěděl co od závodu čekat, ale nakonec to byla velká zábava a konečně 6. místo našeho týmu taky nebylo špatně, i když jsme tajně pokukovali i po medaili na kterou jsme určitě měli.

Poté už královská disciplína. Opět se mi podařilo probojovat do finále A, což znamenalo strachnahánějící paramtery nedělního závodu. Do závodu jsem vlítl velmi rychle, ale bohužel jsem volil špatné volby nebo jsem dobré volby špatně realizoval a tak mi postupně došly síly a do cíle jsem málem nedoběhl. Konečné 23. místo pro mě bylo zklamáním, protože ještě pár kontrol před cílem jsem se pohyboval kolem 13. místa.

Na úplný závěr sezóny jsme si letos dost počkali, ale kdo si počká, ten se dočká. MČR štafet. Opět jsem běžel svůj parádní první úsek, i když tentokrát bohužel ne bezchybný. Několika stupidníma chybama jsem se propadl až na 8. místo, i když s jen malou ztrátou na druhého. Nakonec jsme doběhli až na 10. místě, protože nikdo z týmu se nevyvaroval chyb.

Můj čas přišel až druhý den. Na prvním úseku MČR družstev jsem, i přes chybu před průběhem diváckým úsek, doběhl o 20 sekund první a splnil si tak svůj tajný sen a cíl, vyhrát první úsek na MČR. Moji týmový kolegové dali do závodu také všechno a nakonec jsme se radovali z bronzové medaile, jaký to nádherný konec sezóny a motivace do dalšího tréninku.

Všechny televizní pořady, ve kterých jsem se letos ocitl 🙂

10mila 2014MČR sprintMČR middleMČR sprintové štafetyMČR longMČR štafet

NEJVĚTŠÍ CHYBY

aa

1) Lipica open, druhá etapa, klasika. Hodně těžká podložka, všude kameny, podrost. Na čtvrtou kontrolu jsem zvolil nesmyslnej postup přes kopec, i když dohledávka se zdála býti jasnou. Ale nějak jsem se zahltil a místo abych ješte chvíli traverzoval, tak jsem seběhl hustníkem dolů, kde jsem našel cizí kontrolu, ale nedokázal jsem se odsud odrazit. Poté jsem doběhl na cestu, kde jsem nevěděl kde jsem, protože jsem nedokázal pochopit, že bych mohl být tak nízko. Chyba asi na 4 – 5 minut. Ale nakonec jsem byl v cíli rád, že jsem vůbec doběhl, protože to byl jeden z nejnáročnějších závodů letos. CELÁ TRAŤ

2) MČR ve sprintu. Po dlouhém postupu na 3 kontrolu, kterej byl celkem mapově náročnej, jsem vyběhl z hradeb a protože jsem neměl pořádně domapovanou dohledávku, tak jsem s kouknul do mapy a místo na trojku jsem si domapoval dohledávku na 4 a až na kontrole jsem si to uvědomil. Tahle chyba mě stála umístění v první desítce. CELÁ TRAŤ

3) MČR middle. K tomuhle závodu jsem toho už asi napsal dost, ale chyba na šestku byla extrémní. Běhal jsem tam jak malej kluk a nevěděl jsem absolutně co se děje, proč ta kontrola není tam, kde jsem jí hledal :). Díky velmi špatně čitelné mapě jsem se prostě nemohl najít.  CELÁ TRAŤ

4) Tady na první pohled žádná chyba vidět nejde až na to, že jsem běžel kontroly v pořadí 20 -23 – 22 – 21 – 24. Bohužel jsem si chybu uvědomil až v cíli. Sice to byly prázdninový závody, ale stejně to naštve takováhle chyba z nepozornosti. I když musím říct, že ten tvar křížení v kombinaci s terénem k takové chybě i vybízí. CELÁ TRAŤ

5) Na první pohled nevypadá tahle chyba tak hrozivě, ale vzhledem tomu, že je to na prvním úseku štafet, tak to bylo celkem špatný. Bylo to způsobený tím, že jsem se nechal stáhnout běžcema, kteří běželi na nějakou horní farstu a málo jsem si věřil. V tom prostoru to bylo takový zvláštní, že jsem ten můj hustníček nějak nemohl správně identifikovat. Nakonec jsem v závodě ztrátu celkem doběhl a hlavně jsem byl šťastnej, že mě nepoštípali žádní sršni. CELÁ TRAŤ