V rámci své diplomové práce jsem víkend strávil v Novém Městě pod Smrkem, přesněji na singltreku pod Smrkem. Přestože nejsem zrovna moc cyklista a nad mým kolem by se kde kdo mohl pousmát, tak jsem se docela těšil, protože loni vybudované singletracky u nás, tentokrát v Novém Městě na Moravě, mě docela zaujaly a jako zpestření tréninku si občas na ně vyjedu.

Singltrek pod Smrkem má mnohem rozsáhlejší systém stezek a jsou na něj přímo napojené i stezky v sousedním Polsku. Sečteno a podtrženo, rozdělil jsem si zdolaní všech stezek do 3 dní.

No začal jsem jižní stranou. Byla to docela zábava, i když jsem nerozeznával rozdíl mezi černými a červenými stezkami, kde černá má být nejnáročnější a červená středně náročná. Trochu mě překvapilo, jak naskakovaly kilometry, protože po dojezdu jsem měl skoro 40 kilometrů, což pro mě, kdo toho na kole moc nenajezdí, bylo docela náročné ujet na singltrecích, kde člověk musí furt pracovat a není moc míst pro svezení se. Oproti stezkám v NMnM tady nebyl žádnej pořádnej sjezd, kde by člověk vyřádil. Spíš to je pořád více méně traverz.

A protože byl večer v kempu, kde jsem spal (teda, aspoň se snažil spát), nějakej, asi velkej, metalovej festival, tak jsem se večer ještě sebral, vzal světlo a dal jsem si noční výběh na Smrk. Fakt super. Rozhledna nahoře byla otevřená i v 10 večer a výhled na potemnělou krajinu se zařícími městy a vesnicemi byl úchvatný.

Druhý den jsem dopoledne strávil fanděním na MS MTBO a odpoledne jsem vyrazil na polskou stranu. Tyto singltreky podle všeho oficiálně nepatří pod Singltrek pod Smrkem, protože poláci odmítli spolupracovat a naprojektovali si stezky sami, prý neodborně. A musím říct, že to fakt nebylo uplně dobrý. Stezky byly vedený tak divně, bylo to, až na pár úseků, takový nemastný neslaný. Takže případným zájemcům doporučuju spíš českou stranu.

Třetí den jsem si ráno zajel poslední zbávající část, severní českou část, které mimochodem vede po orienťáckých mapách Kyselka. V roce 2006 a 2009 tam byly ČPŠ. Bylo to podobný jako den první, ale míň náročný, protože tahle část je určená spíš méně zkušeným jezdcům.

No, rozhodně musím říct, že jsem z toho celkem rozlámenej. Za víkend jsem najezdil asi 90 Km po singltrecích, takže stezky jsou opravdu rozlehlé a dlouhé, takže každý si ze příjde na své.

http://www.singltrekpodsmrkem.cz/