Zimní lyžování – kam na lyže z Plzně?

Letošní zima se vydařila a já jsem tak mohl odkroutit pořádnou porci kilometrů na lyžích. Možná so říkáte, že Plzeň není úplně ideální místo pro lyžařské nadšence jako jsem já. To máte pravdu, ale pravdou také je, že to není vůbec daleko do pořádných stop. Nejvíce kilometrů jsem nalyžoval ve třech následujících bavorských střediscích.

Bretterschachten (Bavorský les/Šumava)

Lyžařské středisko ležící na úpatí nejvyšší hory Šumavy, Velkého Javoru. Stopy začínají v cca 1000 metrech nad mořem a hned musíte vystoupat pořádnej kopec, abyste se dostali na hřeben. Pak už se dá jezdit po krásných zvlněných stopách klasicky i skatem s krásnými výhledy na Šumavu a Bavorský les. Když si budete chtít dát trochu do těla, tak je projetá i 30 km trasa do vesnice Eck. Co je ale podle mě úplně nejlepší, je možnost vyjet až na vrchol Velkého Javoru. Tam vede odbočka přímo z lyžařských stop. Je ale určená především pro skialpinisty, ale také chodce, takže je nejlepší vyrazit co nejdříve, aby byla stopa ještě nezničená. Výhledy z Javoru jsou opravdu krásné a u zpáteční sjezd stojí za to.

K dispozici je i vyhřívaná šatna. Platí se zde za parkovné i za vstup do stop. Na člověka a auto to vyjde cca 12€, což je docela dost, ale zase je to první místo na Šumavě, kde se dá lyžovat.

Scheiben Lohberg (Bavorský les/Šumava)

Přes údolí od Velkého Javoru, kousek od Českých hranic leží menší středisko Scheiben. Projíždějí zde dva okruhy, jeden sedmikilometrový a jeden pětikilometrový. Oba jsou poměrně náročné. Na sedmikilometrovém hned od parkoviště vyrazíte prudkým kopcem vzhůru, odměnou však je krásný výhled na hřeben na Černým jezerem a vrchol hory Svaroh. Po vyjetí prvního kopce si po krátkých sjezdech, ve kterých si ani nestačíte odpočinout šoupnete ještě další dva. Až pak je vám odměnou trochu delší sjezd, na jehož konci se vám otevře krásný výhled na Velký Javor. Následuje otočku a po druhé straně svahu návrat na start. Ten už je o něco mírnější, než opačná strana, ale určitě ne zadarmo.

Druhý pětikilometrový okruh se zpočátku zdá jednodušší, neboť začíná dlouhou, lehce se svažující rovinkou. Potom však přijde dlouhý sjezd a po něm logicky následuje dlouhý výjezd. Je to jeden z těch kopců, kde doufáte, že za zatáčkou už bude konec a ono nic. Výhodou je také relativně levné parkování za pouhá 3 € a vyhřívaná převlékací místnost.

Silberhütte – zlatý potok (Nördlicher Oberpfälzer Wald/Český les)

Silberhütte je nejdostupnější lyžařské středisko z Plzně. Leží asi kilometr od českých hranic. Když jsou dobré podmínky, tak bývá i projetý okruh do Zlatého potoka v českém lese na české straně. Jinak jsou tratě moc pěkné. Nejdelší okruh má asi 11 Km (i když se píše 12). Na trati je několik prudších výjezdů. Tratě jsou velmi široké, takže se zde pohodlně vejdou dvě stopy na klasiku a ještě zbyde dostatek místa na skate, aby se dva lidi navzájem vyhnuli. Z nejdelší tratě odbočuje také plno zkracovaček, takže když v půlce posledního kola totálně vyžaketíte, jak se to párkrát stalo mě, tak si to můžete bez problémů zkrátit.
Obrovskou výhodou Silberhütte je moderní prostorná šatna, kde je vždy příjemně teplo, takže se člověk může převlíct pěkně v teple a nemrznout někde u auta. Parkovné je 4€. Nevýhodou je nižší nadmořská výška (700 až 900 m n. m.), takže tam není taková jistota sněhu jako v šumavských střediscích.