MČR noční a úspěch na závodě ČP

Po dlouhém čekání jsem se konečně dočkal domácího šampionátu v nočním. Po třech odkladech se to na čtvrtý pokus povedlo a mohli jsme vyrazit do nočních lesů v okolí vrchu Krkavec na severu Plzně. V závodním prostoru jsem už před vyhlášením embarga pár tréninků běžel, takže jsem věděl, že v noci to rozhodně nebude zadarmo. Les je to totiž typický pro severní plzeňsko. Borový, čistý, plný terénních útvarů, pozůstatcích po těžbě. Minimum porostových detailů. V noci je velmi těžké to technicky zvládnout.

Startoval jsem těsně před devátou a vzhledem k tomu, že jsem to z domů na parkoviště měl asi pět kilometrů, tak jsem mohl přijet až na svůj start, což bylo docela příjemné, i když se musí nechat, že centrum závodu bylo luxusní. Teplo a dost místa pro všechny. Nesrovnatelné s některými předešlými ročníky. Teplota se sice pohybovala pouze kolem 4°C, ale díky bezvětří bylo relativně teplo. Navíc svítil měsíc tak, že házel zřetelné stíny. Už na postupu na jedničku se ukázalo, že závod rozhodně nebude zadarmo, a taky že ne. Kontroly bez reflexů v detailních prostorech plných jam a dalších terénních detailů. Hned na dvojce jsem doběhl Kubu Dragowkého. Ale dělal jsem hodně drobných chyb a kliček. Na postupu na uzlovku jsem se navíc stočil a musel jsem proběhnout hustník navíc. Dobrý závod jsem neběžel ani v motýlku, kde jsem několikrát dost zkazil dohledávku. Zpestřením tam byla kontrola na haldě po těžbě kaolínu s prudkými písčitými svahy, což opravdu není typický OB terén. Ani závěr do cíle jsem bohužel nešel čistě. Na posledních kontrolách jsem zase dělal chybky. Rozhodně jsem tedy nemohl být se svým výkonem spokojen. Chyby ale dělali všichni, dokonce i ti nejlepší. Nakonec z toho tak bylo 11. místo, což vzhledem k množství chyb není tak špatné. Navíc konkurence byla asi nejsilnější ze všech nočáků, co jsem kdy běžel. Možná díky tomu, že druhý den byl závod českého poháru, což je pěkné spojení.

Poslední závod ČP

Po nočáku jsme se probudili do velmi chladného rána. Předpověď sice říkala, že by se v době mého startu měla teplota pohybovat kolem příjemných 11°C, ale bohužel zůstalo celý den zataženo, a tak jsme na shromaždišti klepali kosu. Běželo z opačné strany lesa než včera, ale vzhledem k tomu, že jsme se předešlé noci dostali až do těchto míst, věděl jsem, že poběžíme ve stejném prostoru. To dávalo malou výhodu těm, co nočák běželi, protože jsme některé kontroly měly na skoro totožných místech. Startoval jsem skoro poslední, a tak jsem od spíkra na shromaždišti slyšel, že se dělají velké chyby, a že se tvoří v lese vláčky. Překvapivě jsem se po náročném nočním závodě cítil docela dobře. Hned na začátek jsme šli do prostoru, kde jsem věděl, že je to taková zvláštní, a proto jsem si to radši dost hlídal, abych neudělal chybu. Povedlo se a k mému překvapení jsem na trojce doběhl Baptistu Rolliera. Dobrej kůn. Nejdřív jsem si říkal, že jde docela pomalu, a tak jsem šel před něj, ale pak buď zrychlil nebo jsem spíš já tuhnul a tak jsem šel druhou polovinu závodu na jeho záda. A světě div se, po doběhu do cíle jsem slyšel, že jsem druhý za Dýmem. To je moje nejlepší umístění v Českém poháru, takže určitě velká spokojenost. V celkovém hodnocení jsem nakonec obsadil 9. místo. Takže letošní sezónu určitě patřila k těm lepším.