10mila 2017

Tak se rok s rokem sešel a opět proběhl závod všech závodů, švédská 10mila. Po loňsku, kdy jsme si zaběhli 10milu v pardubické režii, jsem se letos opět představil v dresu Ok Kåre.

Letos se 10mila běžela poprvé na západním pobřeží, a to v okolí Göteborgu. Tamní terény budí respekt i ve dne, natož v noci. Náš tým měl být letos poměrně silný, vždyt jsme měli mít v týmu největší švédskou juniorskou hvězdu Isaca von Krusenstiarna a zdatně mu sekundujícího Jonase Gustavsona. Druhý jmenovaný však kvůli nemoci nakonec nemohl nastoupit.

Náš tým tedy byl:

  1. Fredrik Mattsson (SWE)
  2. Isac von Krusenstierna (SWE)
  3. Kalle Dalin (SWE)
  4. Linus Larsson (SWE)
  5. Leif Bader (GER)
  6. Radek Nožka (CZE)
  7. Remo Ruch (SUI)
  8. Matěj Kamenický (CZE)
  9. Greger Tysk (SWE)
  10. Tomáš Kubelka (CZE)

Byl jsem tedy letos nasazen na 8. úsek. Ten se podle původního harmonogramu měl běžet za svítání, ale protože pořadatelé úplně neodhadli směrné časy, tak jsem nakonec běžel až ve den. Ale pojďme pěkně od začátku. Na prvním úseku Fredde rozběhl dobře, když doběhl na 16. místě se ztrátou 5 minut. Isac zaběhl podle očekávání výborně a vytáhl nás na 5. místo! Bývalý mistr Evropy Kalle Dalin něco ztratil a před dlouhou nocí jsme byli 17. Linus bohužel neudržel svojí skupinku, částečně i kvůli defektu popruhu na baterii, když musel světlo nést půlku trati v ruce. Leif vybýhal tedy až z 45. místa, běžel jako obvykle slušně a Nogovi předával 39. Ten se na začátku úplně nedokázal popasovat s nástrahami trati a trochu chyboval a se svým výkonem nebyl příliš spokojený a předával 41. Remo běžel velmi dobře a stáhl to na 36. místo.

Pak přišla řada na mě. Startoval jsem o hodinu později než jsem měl. Vstával jsem ve 2:15 a z ubytování jsem odjížděl ve 2:45 a měl jsem startovat ve 4 nakonec to bylo v 5. Venku bylo asi -2°C, ale naštěstí jsme měli vytápěný stan s TV přenosem, takže jsem měl dostatečný přehled o závodě. V předávkovém prostoru bylo nad kotníky bahna, jako ostatně skoro na celém shromaždišti. Remo přiběhl brzo, a tak jsem ani moc nevymrzl, jako už se mi párkrát stalo. Na první kontrolu jsme měli postup skoro přes celou mapu, takže jedničku jsem razil až po 20 minutách. Běžel jsem se závodníkama z NTNUI a Rehns. V půlce postupu na jedničku mi malinko utekli, protože si to namíříli přes zakázaný prostor, já jsem se mu snažil na poslendí chvíli vyhnout, ale asi se to úplně nepovedlo…

Nicméně mapa byla poměrně jednoduchá, a tak jsem je na dvojce zase docvaknul. To už borec z Rehns, který se podle mě za celý závod nepodíval do mapy, běžel bez boty! A uvisel to se mnou až do cíle. Ta noha rozhodně vypadat nemohla vypadat v cíli dobře :). Bez větších mapových chyb jsem doběhl do cíle na 35. místě a svým výkonem jsem jakš takš spokojený.

Náhradník Greger Tysk sice ztratil dost časově, ale jen jedno místo. Píkej na posledním dlouhém úseku zaběhl velmi slušně a v těsném finiši vybojoval zpět konečné 35. místo.

MAPA